MEMORY OF SPACE – Międzynarodowe Sympozjum Sztuki Kunstbauwerk 2021

MIEJSCE / kunstbauwerk e.V. und die Tabakfabrik Vierraden, Schwedter Str. 19, 16303 Schwedt/Oder, Niemcy

CZAS / 21.10.2021 – 31.12.2021 / WERNISAŻ 21.20 g.19:1900

Współorganizatorzy / Kunstbauwerk e.V. Berlin, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Partnerzy / Tabakmuseum Vierraden, Instytut Polski w Berlinie

Patronaty i sponsorzy / Burmistrz Vierraden, Miasto Vierraden, Land Brandenburg, Landkreis Uckemark, Europaregion Pomerania e.V., Löcknitz

Kuratorzy / Patrick Huber (Niemcy), Sławomir Brzoska (Polska)

UCZESTNICY / Sławomir Brzoska, Rafał Górczyński, Grzegorz Hańderek, Wojciech Hora, Patrick Huber

https://www.kulturhof-uckermark.de/home/verein/

https://www.facebook.com/kunstbauwerk

Międzynarodowe Sympozjum Sztuki Kunstbauwerk w Vierraden w Niemczech odbywa się nieprzerwanie od 2002 roku. W pierwszych latach, sympozjum odbywało się pod nazwą „Oder/Odra” a jego organizatorami byli kuratorzy oraz artyści z Berlina i Szczecina. Wystawy z przestrzeni w Fabryce Tytoniu w Vierraden były przenoszone do berlińskiej Galerii 2yk oraz do Galerii Amfilada w Szczecinie. W międzyczasie pomysłodawca sympozjum, berliński architekt Klaus Hirsch dokonał remontu olbrzymiego budynku fabrycznego, co pozwoliło na bardziej profesjonalne i bezpieczne realizacje działań artystycznych odbywających się na kilku kondygnacjach tego budynku.

Początkowo do udziału w sympozjach byli zapraszani różni twórcy kultury, wydarzeniom typowo plastycznym towarzyszyły także występy muzyczne oraz teatralne a także wykłady.

Od 2012 roku Międzynarodowe Sympozjum organizują Kunstbauwerk Berlin oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Sympozja odbywają się latem, trwają 5 dni, podczas których zaproszeni do udziału artyści głównie z Polski i Niemiec realizują swoje prace artystyczne w przestrzeniach Tabakfabrik, uczestniczą w wykładach i spotkaniach, podczas których dzielą się swoimi doświadczeniami i wspólnie pracują. Każde z sympozjów kończy się wystawą z wernisażem. Spotkania te są bardzo owocne, pozwalają na wymianę myśli oraz idei a także skutkują często wspólnymi realizacjami wystaw w innych ośrodkach sztuki w Polsce i w Niemczech. Sympozjum wpisuje się w tradycję bezpośredniej wymiany artystycznej pomiędzy oboma krajami. Na przestrzeni lat wytworzyły się  różnorodne i intensywne sieci powiązań artystycznych. Artyści pracując w tym szczególnym miejscu współtworzą pamięć o tej przestrzeni. Każdego roku ta międzynarodowa sieć poszerza się i pogłębia o nowych artystów.


DOKUMENTACJA