preMedytacje – Sekretne Znaczenia

Rysunek1

preMedytacje to cykl wystaw organizowanych od 2010 roku w różnych ośrodkach sztuki w Polsce I za granicą. Sam tytuł preMedytacje kieruje uwagę zarówno na czynienie czegoś programowo, z rozmysłem, świadomie i celowo, jak i na medytacyjny czyli refleksyjny, kontemplacyjny charakter prezentowanych realizacji.

Każdej z odsłon preMedytacji towarzyszy inny podtytuł. Wiele dzieł przygotowywanych jest specjalnie dla danych przestrzeni, w kontekście towarzyszącego hasła. Stanowi to wyraz zaangażowania artystów w konkretne miejsce. W każdej z wystaw bierze udział inna ilość artystów, pokazując nieco odmienne oblicze i poszerzając krąg twórców oscylujących wokół Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Obecna wystawa w Maison 44 w Bazylei jest drugim w tej galerii pokazem z cyklu preMedytacje (pierwsza miała miejsce w kwietniu i maju 2012 roku a jej podtytuł brzmiał Imponderabilia). Na obecnej wystawie, której podtytuł brzmi Sekretne Znaczenia będzie można zobaczyć instalacje, rzeźby, grafikę oraz malarstwo a do udziału w niej zostali zaproszeni artyści – pedagodzy reprezentujący poznański Uniwersytet Artystyczny (Rafał Górczyński, Karolina Komasa, Mariusz Kruk, Marcin Radziejewski) oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach (Grzegorz Hańderek, Michał Smandek, Lesław Tetla, Miłosz Wnukowski).  

Kurator, Sławomir Brzoska