Szymon Rogiński „SOLASTALGIA”

Serdecznie zapraszamy na wystawę „SOLASTALGIA” autorstwa Szymona Rogińskiego, która odbędzie się w Galerii Duża Scena UAP, (ul. Wodna 24) w terminie: 23.10–8.11.2023

wernisaż: 23.10.2023, g. 18.00

środa – niedziela, 14.00–17.00

Australijski filozof Glenn Albrecht zaproponował termin solastalgia w roku 2003 opisując emocje spowodowane poprzemysłowymi zmianami krajobrazu. Naturalne ekosystemy degradują się w tempie, którego nie jesteśmy w stanie emocjonalnie zintegrować. Wojny, pozyskiwanie surowców i skutki zmian klimatycznych niszczą habitat ludzi i innych istnień w skali nigdy wcześniej nie spotykanej.

Szymon Rogiński pokazuje katastrofalny aspekt codzienności w interiorze globalnego kapitalizmu, którego pryncypialną zasadą jest nieustanny wzrost gospodarczy. Zwykłe życie – domy, sklepy, miejsca pracy i środki transportu powodują krajobrazową katastrofę porównywalną z obszarami klęski ekologicznej.

Wystawa składa się z trzech cykli fotografii, doświadczenia rzeczywistości wirtualnej oraz rzeźby, która powstała metodą fotogrametrii i modelowania 3D. Różnorodne formy wyrazu łączy specyficznie emocjonalny realizm autora. Artysta rejestruje przestrzeń małych i większych polskich miejscowości zarówno przy użyciu teleobiektywu, pozwalającego opowiadać wzruszające wernakularne mikrohistorie, jak szerokokątnej kamery umieszczonej na dronie. Widok z góry nie jest piękny.


Kolofon

Fotografia, fotogrametria oraz koncepcja i reżyseria VR: Szymon Rogiński


Opieka kuratorska: Agnieszka Tarasiuk


Kurator naukowy: Prof. dr hab. arch. Bolesław Stelmach


Koordynacja NIAIU: Kacper Kępiński


Motyw muzyczny: Macio Moretti


Udźwiękowienie VR i instalacja dźwiękowa: Gustaw Gliwiński


Produkcja aplikacji VR: Marcin Marczyk


Digital Artists: Pavlo Mazur, Martix Navrot, Jagoda Wójtowicz


Programowanie: Łukasz Nizik


Projektowanie graficzne: Michał Babski

Podziękowania:Wojtek Markowski


SOLASTALGIA VR

Widząc ogrom zniszczeń jaki uczyniliśmy w krajobrazie, trudno już rozczulać się nad naiwną estetyką punktów usługowych i nieustępliwością ludzkich usiłowań. Z danych zarejestrowanych przy pomocy fotogrametrii w okolicach Warszawy i kilku innych polskich miast Szymon Rogiński wraz z zespołem stworzył środowisko rzeczywistości wirtualnej. Świadomie użyta technologia pozwala dostrzec, prawdziwe oblicze rzeczywistości, w której żyjemy.

Zwiedzający wirtualny świat Solastalgii porusza się jak duch. Technologia VR umożliwia realistyczne odczucie lotu, przenikania przez mury, unoszenia się nad ulicami. Budynki i przestrzeń wyglądają znajomo, lecz zwiedzający doświadcza ich całkiem inaczej niż w świecie realnym. Poczucie bezcielesnej obecności, która ewokuje pytania o naturę świadomości i relacji ze światem zewnętrznym.