Wystawa | „PUNKTY SPORNE” | MAREK ELSNER

Miejsce: Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24, Poznań

Wernisaż: 7.02.2023 r. godz. 18:00

Czas trwania wystawy: 7.02 – 26.02.2023 r.

Kurator: Dawid Szafrański

Miejskie Galerie UAP, Wydział Rzeźby UAP wraz z Wydziałem Rzeźby i Intermediów ASP Gdańsk – serdecznie zapraszają na wystawę Marka Elsnera – „Punkty Sporne”, której wernisaż odbędzie się 7 lutego 2023 r. o godz. 18:00 w Galerii Duża Scena UAP w Poznaniu.

Obecnie sytuacja polityczna ma coraz większy oddźwięk w zachowaniu społeczeństwa. Zauważam ogromną polaryzację niekoniecznie pozytywnych zachowań. Niepokojącym jest widocznie narastający od paru lat podział Polaków. Wystawa pt. „Punkty sporne” komentuje stan obecnej myśli społeczeństwa i ma uświadomić odbiorcom, jak bardzo widoczny jest radykalizm wkraczający w każdy aspekt naszego życia. Ekspozycja ma być pewnego rodzaju przestrogą wprowadzającą sumienie odbiorcy w dyskurs między zdrowym patriotyzmem a przesadą jaką jest nacjonalizm. Wystawa zakłada prezentację kilkunastu obiektów stworzonych w duchu ready made, asamblażu, odlewów z metali i modelowania w glinie.

MAREK ELSNER – Urodzony w 1982 r. w Gorzowie Wlkp. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie Wlkp. Ukończył studia na Wydziale Rzeźby (obecnie Wydział Rzeźby i Intermediów) na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego w 2008 roku, aneks w pracowni Ceramiki Artystycznej. Zawodowo związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje jako asystent w Pracowni Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP Gdańsk. Wielokrotnie współpracował z Wydziałem Rzeźby UAP – przy realizacji wystaw pokonkursowych Studenckiego Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. prof. Józefa Kopczyńskiego. Uczestnik wielu plenerów, indywidualnych i zbiorowych wystaw, projektów artystycznych w kraju i za granicą (m.in. w Japonii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Ukrainie, Czechach, Szwajcarii, Rosji, Turcji i na Litwie).

Laureat Stypendium Artystycznego Miasta Sopotu 2022, Finalista III Triennale Sztuki Pomorskiej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2019 r. Dwukrotny laureat „Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego w 2011 i 2016 r.” Dwukrotny laureat „Stypendium Artystycznego i Twórczego Prezydenta Miasta Gorzowa w 2006 i 2008 r.”

Działam głównie w obrębie rzeźby i ceramiki artystycznej. Tworzę formy organiczne, jak i mocno związane aktywnością człowieka. Inspiracji dostarcza mi obserwacja ludzkich zachowań względem drugiej jednostki. Zajmuję się figuracją, abstrakcją, jak i tworzeniem obiektów krytycznych. Interesuję się asamblażem i rysunkiem. Moje rozważania w dziedzinie sztuki opierają się na trzech osiach: człowiek – natura – obiekt. Pracuję w różnych materiałach i skali. Ważny jest dla mnie zarówno dobry warsztat, jak i przekaz prac…”

Marek Elsner

Organizator:

  • Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu
  • Wydział Rzeźby UAP
  • Wydział Rzeźby i Intermediów ASP Gdańsk
  • Galeria Duża Scena UAP
  • Fundacja Nowa UAP

Dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania # poznanwspiera