Wystawa / Marta Sucherska – „Układ modułów powtarzalnych” / Galeria Duża Scena UAP

Układ modułów powtarzalnych| Marta Sucherska
Galeria Duża Scena UAP, ul. Wodna 24
wernisaż: 19.03.2024, g. 18.00
wystawa czynna w dniach: 19-24.03.2024

kurator: Jan Matusewicz

oprowadzanie kuratorskie: 22.03.2024 g. 17:30


Obserwując abstrakcyjną rzeźbę mamy sposobność przyjrzeć się temu, jak trójwymiarowe bryły przyjmują i przekazują znaczenia.

Wystawa zespołu obiektów przestrzennych zakłada prezentację kilku obiektów stworzonych z gipsu oraz w duchu ready-made, asamblażu i układów modułów powtarzalnych.

Czy to sztuka czy tylko jakiś podest, ekspozytor na abstrakcyjną rzeźbę?

To oparcie fotela poang czy giętki szkielet instalacji artystycznej?

“Powinniśmy pozwolić, aby abstrakcyjne rzeźby demonstrowały nam całą gamę myśli i uczuć, jakie może przekazywać przedmiot nie przedstawiający niczego konkretnego” – Alain de Botton

Grupa rzeźb na wystawie, zbiór nieznanych znaków ułożonych w kod, powstały z obiektów, przedmiotów codziennego użytku, które (precz) straciwszy swoje pierwotne funkcje schowano “na zaś”.

W ostatnim geście próby zachowania ich znaczenia i istnienia, chomikujący te rupiecie tata (jak wielu innych przed nim i po nim) przekazuje swoje “nazasie” swojej córce. Córka ta stała się rzeźbiarzem i kończy się tu historia rupieci, a zaczyna życie obiektu ready-made, asamblażów, czy szerzej: rzeźb.

Kremowy prostopadłościan obłożony jest gipsowymi modułami. Jednej ściany brakuje, ponieważ jest to cokół-podstawa kanapy. Artystka, używając tego otwartego obiektu jako nośnika-postumentu dla swoich form rzeźbiarskich pragnie unaocznić pustkę, która jest w każdej rzeczy. Kanapa tak naprawdę jest pusta w środku, tylko materiałowe pokrycie daje wrażenie, że mamy do czynienia z monolitem. Wszystko jest tylko pozornie skończone.

Pytanie: czy przedmiot gotowy, użyty do stworzenia rzeźby wprowadza do dzieła szerszy kontekst i łączy się z dziełem, stając się z nim kompletną nową jakością i znaczeniem?

Może jako byt ma swoją autonomiczność wewnątrz dzieła?

tekst: Jan Matusewicz


Marta Sucherska – urodzona w 1995 roku w Gdańsku. Rzeźbiarka i artystka wizualna. Absolwentka Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu gdzie obroniła z wyróżnieniem dyplom magisterski w 2020 roku. Brała udział i współorganizowała wiele wystaw zbiorowych. Jest także autorką kilku wystaw indywidualnych. Inspiracji szuka m.in. w życiu codziennym, oraz we własnych przeżyciach. Jednym z często wykorzystywanych przez artystkę motywów jest autoportret, który przybiera różne formy, od fotografii po rzeźby konceptualne. Materiałem najczęściej stosowanym przez artystkę jest gips. Aktualna twórczość artystki koncentruje się na działaniach związanych ze swego rodzaju recyklingiem.